Imprezy firmowe Warszawa

Kategorie Info

Uroki imprez firmowych

Imprezy integracyjne to elementy rzeczywistości biurowej. Pracodawcy organizują je zwykle po to, aby scalić zespół i zmotywować do bardziej efektywnej pracy. Takie zabiegi zawsze mają na uwadze nadrzędny cel, jakim jest pomnożenie zysków. Dlatego wyjazd do dobrego ośrodka i oferowanie atrakcji dla uczestników jest uważany nie jako rozrzutność, ale dobrze zainwestowane pieniądze.

Różnorodność ofert

Rodzaj wyjazdu, jego długość oraz miejsce, do którego otrzymuje się bilet są uzależnione od celów, jakie zakłada pracodawca. Może nim być rozwiązanie panującego konfliktu między pracownikami, zwiększenie mobilizacji do działania, czy też nauka współpracy osób, które będą później przydzielone do tego samego projektu. Czasem motywacją jest też chęć nagrodzenia pracowników za dobrze wykonaną pracę. Wówczas wyjazd ma bardziej charakter odpoczynkowy i zwykle odbywa się w jednym z cieplejszych krajów europejskich. Długość wyjazdu to przeciętnie od dwóch, trzech dni do tygodnia. Dłuższych pobytów w ramach integracji raczej się nie stosuje. Wyjazd integracyjny może mieć charakter odpoczynku, ale dobrym pomysłem jest również połączenie go z elementami szkolenia.  To najczęściej wybierana formuła, w której obok pakietu szkoleń, kursów a nawet zajęć z psychologiem można liczyć na piękne widoki w górach czy nad morzem wraz z licznymi atrakcjami.

Atrakcje integracji

W niepamięć odeszły czasy, kiedy grupy pracowników w ramach zajęć na powietrzu miały do siebie strzelać z paintballa. Obecnie wybór atrakcji jest tak ogromny, że trudno się zdecydować, co będzie wyglądać najciekawiej. Do dyspozycji uczestników są wycieczki do jaskini, nurkowanie, lot na paralotni, wspinaczka, jazda konna, park linowy, nordic walking albo zajęcia sprawnościowe pod okiem specjalistów, w tym z elitarnej jednostki GROM. Zimą można wybierać pomiędzy kuligiem, jazdą na nartach, ogniskiem w śniegu czy sauną. Oferta dla osób mniej zainteresowanych aktywnością fizyczną przedstawia się równie imponująco. Furorę robią różnego typu warsztaty kulinarne, warsztaty makijażu, tańca, jogi, szycia zabawek czy robienia ceramiki lub biżuterii

Lepsza motywacja

Pracownik doceniony, nagrodzony i wysłany na miłe atrakcje jest bardziej efektywny i zmotywowany do trudnych wyzwań. Wzrasta jego poczucie wartości i utożsamienie się z firmą. Przy stosunkowo niskim bezrobociu, jakie jest obecnie, utrzymanie specjalisty w jednym miejscu to coraz trudniejsze wyzwanie. Z tego tez powodu wielu pracodawców boi się o swoich specjalistów. Konkurencja nie śpi i często jest bardzo zdeterminowana. Jeśli fachowiec otrzyma dobre wynagrodzenie, ma możliwość rozwoju, czy też atrakcyjnego wyjazdu integracyjnego, nie jest specjalnie zainteresowany przejściem do konkurencji.

Mniej konfliktów

Wspólny wyjazd to często niepowtarzalna okazja do poprawienia kontaktów międzyludzkich. Atmosfera, w jakiej przyszło nam pracować ma ogromny wpływa na nasze samopoczucie, zachowanie, jak i samą pracę. Wyjazdy integracyjne mają wspomóc nie do końca zdrowe relacje, które są domeną większości miejsc pracy. Narosłe podczas pracy w firmie problemy warto obserwować z dystansu, jaki daje chociażby wyjazd integracyjny. Takie spotkania polepszają nasze kontakty z innymi, pomagają rozwiązywać narosłe podczas pracy konflikty międzyludzkie. Wyjaśnienie problemów, wspólne gry i zabawy aktywizują i integrują grupę. Wyjazdy uczą także współistnienia z innymi poprzez tolerowanie zachowań, a przede wszystkim dążenie do kompromisów. Ten rodzaj relacji może zostać przeniesiony na grunt organizacji, co pozwoli pracować w przyjemniejszej i oczyszczonej z niedomówień atmosferze.

Podczas wyjazdów integracyjnych warto przestrzegać kilku zasad. Nie ma sensu nadmiernie się spoufalać z uczestnikami i zacierać granic, na przykład z przełożonymi. To samo dotyczy wylewności na tematy osobiste. Wyjazdy nie powinny dzielić, dlatego nie piętnujmy osoby niepijące lub mniej rozrywkowe, ponieważ stracą ochotę na kolejny wyjazd w grupie.