Imprezy integracyjne Warszawa

Kategorie Info

Wyższy poziom integracji firmowej

Impreza integracyjna to wciąż jedna z najbardziej popularnych form spotkania dla pracowników. Z biegiem lat zmienił się nieco sposób organizacji i lista atrakcji, na jakie można liczyć, ponieważ uczestnicy takich wyjazdów stali się bardziej wymagający. Dzięki temu wyjazd może stać się nie tylko miłym wydarzeniem towarzyskim, ale również okazją do nabycia nowych umiejętności.

Czy warto organizować imprezy integracyjne?

Bywają pracodawcy, którzy nadal nie doceniają potencjału, jaki płynie z organizowania imprez integracyjnych. Co więcej, tego typu pomysły uważają za stratę czasu i pieniędzy. Warto ich przekonać, że impreza firmowa to świetna okazja nie tylko do wymiany doświadczeń ale także integracji pracowników. Jeśli mają ze sobą dobrze współpracować w codziennych wyzwaniach, dobrze byłoby zachęcić ich do tego, aby poznali się lepiej również poza biurem. Jeśli część z osób zatrudnionych w danej firmie nie jest w stanie porozumieć się ze sobą, tym bardziej skonfrontowanie ich z zupełnie nowymi wyzwaniami, które pomogą przełamać te chłodne relacje wydaje się być sensowne. Dobry kontakt w zespole zawsze przełoży się na ich efektywność pracy. Co więcej, badanie dowodzą, że spotkania firmowe wpływają na wzrost identyfikowania się pracownika z firmą.

Przekonać nieprzekonanych

Impreza integracyjna to czas, kiedy spędzamy wiele godzin lub kilka dni w towarzystwie osób, które już znamy z firmy. Większość pracowników zdaje sobie sprawę z tego, że Nikt nie ma wątpliwości, że impreza integracyjna ma za zadanie zintegrować pracowników firmy i sprawić aby relacje w przedsiębiorstwie się poprawiły. Kolejnym atutem wydarzeń firmowych jest też mniejsza rotacja pracowników, którzy zadowoleni ze swojego miejsca pracy są bardziej zmotywowani do pracy a także poprawa przepływu informacji. Impreza firmowa nie powinna być traktowana jako obowiązek służbowy, żeby szef nie miał za złe tego, że jego podwładni się nie pojawili. Należy tak zorganizować wydarzenie aby pracownicy długo wyczekiwali ustalonej daty. Najlepszym sposobem jest zagwarantowanie niezapomnianych emocji, które na długo pozostaną w pamięci wszystkim uczestnikom.

Atrakcji moc

Wyjazd wyjazdowi nie jest równy. Jeśli dobrze zaplanujemy miejsce, czas i atrakcje, możemy liczyć na dobrą zabawę i zadowolenie uczestników. I odwrotnie, jeśli przy planowaniu wyjazdu nie dopilnujemy, aby na miejscu było wygodnie i smacznie, to nawet ciekawe wyzwania dla uczestników nie będą specjalnie mile wspominane. Ważne jest również dobre dopasowanie atrakcji dla uczestników. Dla osób aktywnych warto pomyśleć o integracji w plenerze. To mogą być różnego rodzaju biegi terenowe, zajęcia z wykorzystaniem technik survivalu a nawet żołnierzy z jednostek GROM, jako nadzorujących przebieg działań. Ciekawa opcją jest integracje z wykorzystaniem narzędzi psychometrycznych (kwestionariusze Facet5, Insights Discovery, MBTI, motywacyjnych) lub taka, oparta na współpracy z działaniami CSR. To może być ratowanie pszczół i innych owadów zapylających, tworzenie zabawek i bud dla zwierząt ze schronisk a nawet przygotowywanie przedstawienia dla dzieci. Bardzo dobrym pomysłem jest również nauka z udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Miejsce integracji

Organizując imprezę integracyjną dla firmy dobrze jest wybrać miejsce, które będzie odpowiadało większości uczestników. Tych zmotoryzowanych można zachęcić do podwiezienia osób, które mogą mieć trudniejszy dojazd. Jeśli planujemy integrację, połączoną ze szkoleniem, pod tym kątem warto szukać ośrodka, który przyjmie grupę. Wiele ośrodków wypoczynkowych i hoteli ma w swojej ofercie specjalne pakiety dla firm. Warto czytać opinie uczestników takich wydarzeń i również pod tym kątem planować spotkanie dla pracowników.

Wyjazdy integracyjne mogą być nie tylko okazją do wspólnego relaksu, ale także czasem, gdy nabędziemy nowe umiejętności, niezwiązane z wykonywanym zawodem. Nauka pierwszej pomocy niesie przecież ze sobą cenną wiedzę, przydatną na całe życie.