Kuchnia wegańska dla firm Warszawa

Kategorie Info

Kolacja wegańska

Jak skutecznie wystraszyć większość mężczyzn? Powiedzieć im, że przygotowujemy kolację wegańską. Większość panów uważa bowiem, że to posiłek, który nie tylko nie potrafi nasycić, ale również nie ma większego smaku. Kolacja wegańska nie oznacza, że robimy rewolucję w sposobie odżywiania. Warto ją potraktować jako podróż w mniej znane rewiry, które nie powinny wzbudzać niepokoju wśród uczestników kulinarnej uczty.

Nie tylko gotowanie

Dieta wegańska ma swoje korzenie w filozofii wegańskiej. Mając tę świadomość wiemy, że nie chodzi tylko o to, co mamy na talerzu, ale przede wszystkim w jaki sposób dobieramy sobie jego zawartość. Weganizm to filozofia życia, zgodnie z którą odrzuca się jakiekolwiek formy wykorzystywania i okrucieństwa wobec zwierząt. Bycie weganinem to wyzwanie, ponieważ w praktyce oznacza odżywianie się wyłącznie w oparciu o produkty roślinne. Nie ma w nich wszelkiego mięsa, drobiu, ryb (oraz innych zwierząt wodnych) a nawet jajek, mleka i wyrobów mlecznych. Również miód, jako produkt odzwierzęcy nie jest stosowany. Prawdziwy weganin nie nosi również ubrań, zawierających w składzie surowce, pochodzenia zwierzęcego, nie weźmie udziału w wyścigach zwierząt, nie pójdzie do cyrku czy ogrodu zoologicznego.

Dieta dla konsekwentnych

Dieta wegańska ma opinię skomplikowanej, czasochłonnej i drogiej. Bywa traktowana jako fanaberia bogaczy, zbyteczne odmawianie sobie przyjemności a nawet bezsensowną modę. Wiele osób uważa również, że jest niewskazana dla tych, którzy pracują fizycznie lub aktywnie uprawiają sport. Jednak sukces na olimpiadzie jednej z naszych reprezentantek, od kilku lat weganki, przeczy tej teorii. Prawdą jest, że dieta wegańska jest dietą trudną. Zwłaszcza dla kogoś, kto do tej pory opierał swoje nawyki żywieniowe na mięsie i innych produktach pochodzenia zwierzęcego. Trzeba wiele wiedzieć o składnikach pokarmowych, witaminach i mikroelementach, żeby dobrze zastąpić dotychczasowe pożywienie tym wegańskim. Bez takiej podstawowej wiedzy łatwo wpaść anemię, która nie jest wpisana w definicję weganizmu, jak twierdzi wielu jego oponentów.

Zbilansowana dieta

Każda dieta, w tym również wegańska, ma swoje mocne i słabe strony. Wprowadzenie jej do własnego jadłospisu powinno więc być starannie przemyślane a najlepiej uzgodnione z lekarzem, ponieważ czasem bywa wskazana suplementacja niektórych składników. Są również przypadki, w których rezygnacja z pożywienia odzwierzęcego jest wręcz niewskazana. Przy mało urozmaiconych daniach wegańskich istnieje ryzyko niedoboru witaminy D, która występuje głównie w nabiale. To naturalny budulec, bardzo ważny składnik kości, ponieważ wspomaga wchłanianie wapnia. Z tego też powodu diety, wykluczające wszelkie produkty zwierzęce nie są polecane najmłodszym dzieciom oraz kobietom w ciąży i karmiącym. Źle prowadzona dieta może skutkować również niedoborem białka, żelaza oraz witamin z grupy B. Dużym i częstym błędem jest ograniczenie codziennego jadłospisu do kilku produktów. Weganin musi postawić na różnorodność, bo tylko ona gwarantuje mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Podstawy żywienia

Wbrew pozorom, warzywa, owoce, produkty zbożowe, rośliny strączkowe oraz orzechy dają szerokie pole do manewrów w kuchni każdemu, kto chce poznać dietę wegańską. Każdą z tych grup pokarmowych ma inne wartości odżywcze oraz inną zawartość mikroelementów i witamin. Białko, jakie zawierają, jest bardzo cenne i nie warto go deprecjonować. Dieta wegańska jest bardzo bogata w potas, dotleniający mózg i regulujący czynności nerwów. Można też dzięki niej stracić na wadze, ponieważ zwykle jest niskokaloryczna. Opiera się w dużej mierze na błonniku, który świetnie reguluje pracę jelit.

W kulinarnych poszukiwaniach chodzi nie tylko o poznawanie nowych smaków, ale również dietę optymalną dla naszego zdrowia. Już z tego powodu dieta wegańska jest warta naszej uwagi. Jeśli nie jako dieta na całe życie to na pewno w wersji stosowanej doraźnie. Wegańskiej kolacji nie warto się więc bać, warto ją co jakiś czas przyrządzać dla wszystkich domowników.