Kurs gotowania Warszawa

Kategorie Info

Gotuj z profesjonalistą

Od jedzenia nie da się uciec. Zresztą, nikt przy zdrowych zmysłach nie traktowałby takiego wyzwania poważnie. Co jednak zrobić, jeśli lubimy jeść, ale nie potrafimy przyrządzać posiłków? Bardziej leniwi wybierają stołowanie się u rodziców lub szukanie partnera bądź partnerki, którzy potrafią sprawnie poruszać się po kuchni. Bogatsi jadają na mieście. Ambitniejsi potraktują swoje braki jako wyzwanie i zapiszą się na kurs gotowania.

 

Kuchnia jest trendy

Jeszcze nigdy gotowanie nie było takie proste jak obecnie. Dowodem na to jest coraz większa liczba programów telewizyjnych, blogów oraz vlogów, dotyczących sztuki kulinarnej. Rośnie również nasza świadomość jako konsumenta. Obecnie nawet osoby, które nie potrafią gotować, są w stanie wypatrzeć błędy żywieniowe, zaserwowane na talerzu. Nie tylko zwracamy uwagę na to, co jemy, ale również sami próbujemy swoich sił w kuchni. Najprościej szukać inspiracji w Internecie, przepisy są tam dostępne w wersji opisanej, ilustrowanej zdjęciami typu „krok po kroku” lub jako filmik, przedstawiający cały proces przygotowania. To ważne zwłaszcza dla osób, dla których słowa takie, jak blanszowanie, klarowanie masła czy krojenie warzyw w słupki to słowa rodem z języka obcego.

 

Nauka jak każda inna

W dawnych czasach kursy gotowania organizowano dla panien z dobrych domów, jako przygotowanie do roli żony i matki. Te mniej zamożne mogły co najwyżej podglądać kuchenne zmagania własnych mam. Można było nie lubić godzin, spędzanych w kuchni, ale każda kobieta mniej lub bardziej potrafiła gotować. Szkoły gotowania przetrwały wojenną zawieruchę a nawet czasy komunizmu, kiedy braki w zaopatrzeniu skutecznie odsunęły wiele pań od kuchni. Zamiast kombinować, co ugotować z niewielkiej ilości mięsa, można było pójść do baru mlecznego i za niewielkie pieniądze zjeść obiad dwudaniowy. Współcześnie szkoły gotowania mają się wyjątkowo dobrze. Największa ich róznorodność jest w Warszawie, ale każde miasto może poszczycić się swoimi własnymi, czesto regionalnymi szkołami gotowania. Mnogość produktów i kulinarnych sław jedynie zachęca do korzystania z nauki. Zamiast zeszytów chętni dostają deski i noże, zamiast mundurków fartuchy. Tym sposobem można uzyskać kulinarne prawo jazdy.

 

Nie tylko gotowanie

Nauka gotowania w formie profesjonalnych kursów to nie tylko łączenie smaków i przyswajanie sobie nowych przepisów. To również wiele innych, pożytecznych umiejętności, jakie przydają się w kuchni. Chętni mogą się nauczyć sprawnego posługiwania się nożem, szybkiego szatkowania czy magicznych trików, które usprawniają proces przygotowania potraw. Wielu uczestników kursów gotowania dowiedziało się, jak kroić cebulę bez konieczności wycierania oczu, w jaki sposób pokroić mięso na zrazy, jak zagniatać ciasto kruche lub zrobić pyszną, domową pizzę. Uczestnicy kursów to dość zróżnicowane towarzystwo, ale ich organizatorzy są na to przygotowani. Bywają osoby, które o gotowaniu nie wiedzą zupełnie nic. Ale pojawiają się też wytrawni znawcy tematu, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę.

 

Dodatkowe korzyści

Kurs gotowania to nie tylko wiedza praktyczna w kuchni. To również wiele dodatkowych korzyści. Nigdy nie gotuje się na takim kursie w samotności. Zawsze jest grupa, najczęściej kilkuosobowa, bo kilkanaście osób przy piecu i stole to gwarancja chaosu. Bywa, że zadanie przyrządzenia jakiejś potrawy zleca się parom wybieranym losowo. Takie działania bardzo pomagają w budowaniu relacji, wzajemnej współpracy czy komunikacji. Niby rzecz dotyczy jedzenia, ale efekty będą zauważalne również w życiu codziennym. Finałem gotowania jest też zawsze wspólny posiłek. Zacieśnia on więzi pomiędzy uczestnikami. Z tego też powodu coraz częściej na wspólne gotowanie wysyła się grupę pracowników, którzy muszą ze sobą współpracować przy codziennych projektach. Kursy gotowania pozwolą im na współpracę bez stresu, jaki zwykle wywołują pomieszczenia firmowe.

Obiektywnie patrząc na kursy gotowania, inwestowanie w nie są opłacalne. Nie ma znaczenia, czy planujemy regularnie gotować dla siebie i bliskich, czy też bardziej okazjonalnie. To umiejętność, która w każdej chwili może nam być potrzebna.