Nauka gotowania Warszawa

Kategorie Info

Wyjątkowo smaczna nauka

Inteligentny człowiek uczy się przez całe życie. Nie ma dla niego znaczenia, czy zakończył już szkolny lub akademicki etap edukacji. Jeśli czuje, że w jakiejś dziedzinie brakuje mu wiedzy i doświadczenia, nie waha się podjąć wyzwania i zapisać na odpowiedni kurs. Mimo, że większość z nas deklaruje, że potrafi gotować, coraz popularniejsze stają się kursy gotowania.

 

Dla kogo gotowanie

Z pewnością z nauki gotowania powinny skorzystać osoby, które nie potrafią przyrządzić posiłku. Nie zawsze będą mogły liczyć na pomoc kulinarną bliskich lub możliwość stołowania się w barach czy restauracjach. Instynkt samozachowawczy podpowiada, aby przyswoić sobie tę umiejętność, która po prostu ułatwia życie. Gotowanie to wiele korzyści, nie tylko tych kuchennych. Nauka komponowania posiłków to także praca zespołowa, jaką należy wykonać podczas warsztatów. Bywa, że jesteśmy na nich łączeni w pary lub grupki, w których wykonuje się konkretne dania. To świetny egzamin na możliwość współpracowania z osobami, których nie znamy, lub znamy słabo.

 

Gotowanie dla pracowników

Potencjał warsztatów kulinarnych dostrzegli już szefowie firm. Coraz mniej osób jest zainteresowanych integracją z kolegami i koleżankami, która polega na relaksowaniu się we własnym gronie przez kilka dni. Ten czas można spędzić aktywnie na przykład ucząc się nowych technik gotowania lub poznając egzotyczne kuchnie. Dzięki temu nie tylko jest możliwość nauczenia się, jak sprawnie i smacznie łączyć ze sobą smaki, zapachy i faktury, ale także jak ze sobą współpracować. To ważne, jeśli na co dzień jesteśmy przydzielani do wspólnych projektów. Gotowanie to nie jest wiedza tajemna, jak twierdzą osoby, które się na nim nie znają. To raczej umiejętność posługiwania się odpowiednimi technikami i dostosowanie się do składników, jakimi dysponujemy. Taka kreatywność w kuchni może stać się zbawienna również w innych sferach życia. Nie ma jednego wzoru na dobre jedzenie, dlatego warto podpatrywać mistrzów i tych, którzy gotować potrafią i chętnie uczą tego innych.

 

Kuchenne olśnienia

Przygotowywanie zdrowych, smacznych różnorodnych posiłków to umiejętność łącznia składników. Najczęściej robimy to instynktownie, ucząc się metodą prób i błędów. Jest droga na skróty, która zaoszczędzi nam czas i nerwy. Nauka gotowania to gotowe schematy, jakimi warto posługiwać się w kuchni. Wszyscy znamy takie techniki, jak parowanie, smażenie, pieczenie, karmelizowanie, duszenie, ale każda z nich wymaga wielkiego wyczucia, w którym momencie czynność należy przerwać, aby uzyskać najlepszy smak i chrupkość potrawy. Nie bez znaczenia są również czas i temperatura gotowania. Piekąc, smażąc czy też gotując „w punkt” do osiągnięcia stanu idealnego dążą nie tylko najlepsi kucharze, ale również ci, gotujący amatorsko. Istnieją sprawdzone alianse produktów, które świetnie się ze sobą komponują, jak mięso i cebula, ryby i sos sojowy, czy też pomidory z oliwą. Smaki można łączyć również bazując na produktach pod kątem ich kolorów. Ważny jest tutaj balans,

 

Wspólne poszukiwanie smaków

Uczestnicy warsztatów kulinarnych zgodnie podkreślają, że najlepiej gotuje się wspólnie. Samotne eksperymenty zostawiają sobie we własnej kuchni. Nic tak nie jednoczy ludzi, jak wspólne zadanie, którym podczas nauki jest odkrywanie nowych smaków poprzez niebanalne lub całkiem oczywiste połączenia. Zasady kulinarne mówią, że smak kwaśny lubi kwaśny, gorzki powinien sąsiadować z innym gorzkim, cytryna lubi limonkę, masło lubi śmietanę. Mariaże smakowe mogą dotyczyć składników z tego samego regionu lub pory roku, w jakiej występują, jak owoce sezonowe typu jagody, maliny, truskawki.

Wzór na dobry smak potrawy, jaką tworzy się w grupie to również wzór na to, jak współpracować na wielu innych płaszczyznach. Dlatego bywają psychologowie, którzy na warsztaty kulinarne wysyłają nawet pary z długim stażem, mające problemy z codzienną komunikacją. Niby niewiele powinno ich zaskoczyć w zachowaniu partnera a jednak kulinarna podróż dla dwojga staje się nieraz bardzo odkrywcza.