Warsztaty kulinarne Warszawa

Kategorie Info

Chcesz zintegrować ludzi? Zaproś ich do wspólnego gotowania.

Światowe trendy co jakiś czas zaskakują nas kolejnymi pomysłami na spędzenie wolnego czasu. Ambicją ich twórców jest skupienie naszej uwagi choć na chwilę. Jeśli dany pomysł jest w stanie utrzymać się w świadomości odbiorców choć przez sezon, można mówić o prawdziwym sukcesie.

 

Nowy trend

Jednym z ostatnich hitów jest tak zwane społeczne gotowanie a dokładniej warsztaty kulinarne. Pomysł przywędrował do nas zza oceanu. Początkowo dotyczył wypiekania chleba i ciast, ale wkrótce wspólne spotkania kulinarne objęły również gotowanie. Zasada była prosta, gromadzi się grupa osób, zainteresowanych poznawaniem tajników wybranej kuchni. Czasem tematyka miała związek z roślinami sezonowymi lub konkretną dietą. Warsztaty kulinarne szybko stały się atrakcyjnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Są też dobrym prezentem dla osób bez względu na ich wiek a także elementem spotkań integracyjnych, organizowanych przez firmy.

 

Po pierwsze integracja

Niemiecki socjolog, Georg Simmel, stwierdził, że wspólne gotowanie i jedzenie wyzwala więzi, które spajają uczestników. Od kilku lat zdają się to również dostrzegać szefowie wielu firm. Połączyli ulubione słowa „integracja” i „team-building”, które są elementem składowym pracy w korporacji. Dla pracowników oznacza to, że z mniejszą lub większą regularnością są zobligowani do spotykania się poza miejscem pracy aby budować bardziej zgrany zespół. Wbrew założeniom, dla wielu osób jest to jednak bardziej udręka niż dobra zabawa. Nie każdy odnajduje również przyjemność w kilkudniowym wyjeździe z dala od bliskich. Dlatego coraz więcej firm stara się do tematu integracji podchodzić w sposób niesztampowy.

 

Gotowanie socjalizuje

W ostatnich latach można zaobserwować wzrost szkoleń integracyjnych z kuchnią w tle. Chęć porzucenia tradycyjnych sal szkoleniowych idzie w parze z ciekawością Polek i Polaków gotowaniem. Zajęcia podczas takich warsztatów zwykle polegają na wykonaniu danej potrawy w grupie. Tutaj liczy się nie tylko dobry pomysł ale także współpraca. Bywa, że zadanie integruje nawet osoby, które za sobą nie przepadają. Plusem jest również podejrzenie nieraz mało sympatycznego pracownika w sytuacji prawie domowej, nieco intymnej, kiedy w fartuchu walczy z kulą ciasta. Takie spojrzenie może nam mocno zweryfikować osąd o kolegach i koleżankach. Finałem gotowania w grupie jest wspólne spożycie posiłku. Ponieważ jedzenie to przyjemność, jest szansa na zbudowanie autentycznych relacji podczas tej czynności.

 

Bajka o jedzeniu

W dużej mierze sposób pojmowania świata kształtujemy poprzez metafory. To one pomagają nam zrozumieć trudne zagadnienia, ubrane w bardziej komunikatywną formę. Szukając najlepszego sposobu na przyswajanie wiedzy, warto sięgnąć również do jedzenia. Wspólne przygotowywanie posiłku to doskonała lekcja integracji, komunikacji i uczenia się pracy zespołowej. Całość jest przyswajana w miejscu przyjaznym, jakim jest kuchnia. Nie ma tam definicji, formułek, jest za to konkretne zadanie do wykonania.

 

Gwiazda w kuchni

Dużym bodźcem do zainteresowania się warsztatami kulinarnymi jest możliwość uczenia się od najlepszych. Największe gwiazdy kulinarne chętnie dzielą się swoją wiedzą, ponieważ jest to dla nich dodatkowe źródło dochodu. Warsztaty mogą dotyczyć gotowania zup, przyrządzania podrobów, robienia serów, gotowania dań wegetariańskich, mięsnych czy na bazie owoców morza. Organizowane są nawet zajęcia dla miłośników kuchni molekularnej. Duża popularnością cieszą się również fachowcy od konkretnej, zagranicznej kuchni. Znani kucharze organizują kursy jedno lub kilkudniowe. Trudno znaleźć medialną postać, która nie miałaby epizodu szkoleniowego na swoim koncie. Dla uczestników udział gwiazdy to nie tylko wiele cennych porad, ale również świetnie spędzony czas.

Warsztaty kulinarne to nauka i świetna zabawa. Dlatego warto je zafundować sobie w dowolnym gronie, przyjaciółek, rodzeństwa, osób z jednego roku studiów lub tego samego osiedla.